„CIGARETY „NEŠKODÍ“ A LÉTÁNÍ NENÍ BEZPEČNÉ!“

📕 Věděli jste, že po 11. září 2001 mělo obrovské množství lidí strach z létání proto, že se báli únosu a zřícení letadla, přestože statisticky 📊 byla stále větší šance zemřít při nehodě v autě?

📕 A že kouření cigaret je prokazatelně škodlivé 🚭, přestože váš děda-silný kuřák se dožil vysokého věku?

👉To jsou jen dva z mnoha příkladů kognitivního zkreslení zvaného „HEURISTIKA DOSTUPNOSTI“. Náš mozek 🧠 totiž nemá neomezenou paměťovou a „výpočetní“ kapacitu a evoluce nás vybavila „rychlým myšlením“ primárně pro případy, kdy se ocitneme v nebezpečí a musíme náhle volit mezi „útěkem“ a „bojem“.

Narazit v letadle ✈️ na teroristu s bombou 💣 rovná se statisticky výhře v loterii, nicméně i tak náš mozek upřednostňuje ty informace, které si snadno zapamatujeme a vybavíme, zejména pak ty negativní a týkající se konkrétního nebezpečí.

Další příklady ze života:

1️⃣ Plavete v moři a nevidíte na dno? Ale co když se teď z hlubiny vynoří žralok 🦈 a sežere vás jako toho turistu v Egyptě, co o něm byla v televizi reportáž? 🏖️

2️⃣ Váš otec vám vyprávěl, jak na něj v zoo plivla agresivní lama. Pokud tedy uvidíte v zoo lamu, očekáváte od ní podobné chování a dáváte si instinktivně pozor. Co na tom, že lamy na lidi nebo jiná zvířata plivou jen ve zcela specifických případech a není to jejich obecné chování.

Jak již vysvětleno, heuristika dostupnosti je dobrý sluha ve chvílích, kdy se potřebujeme velmi rychle rozhodnout a odvrátit tak bezprostřední ohrožení. Nicméně to, jestli máte nechat naočkovat své dítě 💉 nebo zda by bylo dobré přestat s kouřením 🚭, nevyřešíte jen první myšlenkou, která vás k tomu napadne, ale potřebujete objektivně zvážit více možností a dostupných informací.

🧑‍🏫 Jak se tedy této zkratce v myšlení vyhnout?

👉Pokorně přijměte fakt, že heuristika dostupnosti existuje a „trpíte“ jí i vy.

👉Pokud to jde, nedělejte unáhlené závěry a zkuste si vybavit i další informace k danému tématu.

👉Emoce hrají v rozhodování významnou (mnohdy hlavní) roli, zejména ty spojené s negativními jevy. Emoce ovšem realitu výrazně zkreslují a zásadní rozhodnutí tak není dobré činit v emočním vypětí.

👉Pokud si stále nejste jistí, zkuste se např. poradit s někým, kdo danému tématu rozumí více než vy.

Pokud vás dnešní téma zaujalo, sdílejte tento příspěvek a pomozte dalším také odhalit záludnosti „heuristiky dostupnosti“.

#kritickémyšlení #školakognitivníchzkreslení #heuristikadostupnosti #thinking4life #kognitivnízkreslení

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*